Ca-CaS-CaCl2-CaCO3-C

+1
Ответы (1)
  1. 4 декабря, 13:10
    0
    1. Ca + S = CaS

    2 CaS + 2HCl = CaCl2 + H2S

    3. CaCl2 + Na2CO3 = CaCO3 + 2NaCl

    4 ...