Cu CuO CuCl2 Cu (OH) 2 CuO Cu

+3
Ответы (1)
  1. 6 июня, 16:44
    0
    2Cu + O2 = 2CuO

    CuO + 2HCl = CuCl2 + H2O

    CuCl2 + 2Na (OH) = Cu (OH) 2 + 2NaCl

    Cu (OH) 2 = CuO + H2O

    CuO + Ca = CaO + Cu