P-P2O5 - NaPO4 - H3PO4 - Ca (NO3) 2

+2
Ответы (1)
  1. 15 июня, 13:05
    0
    4P+5O2=2P2O5

    P2O5+3H2O=2H3PO4

    H3PO4+3NaOH=Na3PO4+3H2O

    2Na3PO4+3CaCl2=Ca3 (PO4) 2+6NaCl