Caco3+x→cacl2+y→ca (no3) 2+z→caco3

x y z

A) hcl hno3 h2co3

B) nacl pb (no3) 2 na2co3

C) nacl hno3 k2co3

D) hcl agno3 na2co3

E) hcl agno3 h2co3

+2
Ответы (1)
  1. 17 октября, 13:03
    0
    Caco3+2hcl=cacl2+h2o+co2

    cacl2+2hno3=Ca (no3) 2+2hcl

    Ca (no3) 2+h2co3=caco3+2hno3