Ca-CaO-Ca (OH) 2-Ca (NO3) 2-Ca3 (PO4) 2

+4
Ответы (1)
  1. 10 февраля, 10:09
    0
    2 Сa + O2 = 2CaO

    CaO + H2O = ca (OH) 2

    Ca (OH) 2 + 2HNO3 = Ca (NO3) 2 + 2H2O

    3Ca (NO3) 2 + 2H3PO4 = Ca3 (PO4) 2 + 6HNO3