P2o3--P2O5--Na3PO4--Ca3 (PO4) 2

+2
Ответы (1)
  1. 13 июля, 03:42
    0
    P2O3 + O2 = P2O5

    P2O5 + 3NaOH = Na3PO4 + 3H2O

    Na3PO4 + CaCl2 = NaCl + Ca3 (PO4) 2