CO2→Ca (HCO3) 2→CaCO3→CaO→CaCl2→CaCO3

+3
Ответы (1)
  1. 4 мая, 20:26
    0
    CaCO3 + 2HCl = CaCl2 + H2O + CO2

    CaCl2 = (электролиз) = Ca + Cl2

    2Ca + O2 = 2CaOCaO + H2O = Ca (OH)

    2Ca (OH) 2 + CO2 = CaCO3 + H2O

    CaCO3 + CO2 + H2O = Ca (HCO3) 2

    Ca (HCO3) 2 = (t) = CaCO3 + H2O + CO2