Ca3P->PH3->P2O5->Na3PO4

+2
Ответы (1)
  1. 18 февраля, 15:01
    0
    Ca3P2 + 6HOH = 3Ca (OH) 2 + 2PH3

    2PH3 + 4O2 = P2O5 + 3H2O

    P2O5 + 6NaOH = 2Na3PO4 + 3H2O