CaCO3 - A - Ca (OH3) 2 - Ca (NO3) 2 - Б - CaCl2

+5
Ответы (1)
  1. 16 января, 11:03
    0
    CaCO3=CaO+H2O

    CaO+H2O=Ca (OH) 2

    Ca (OH) 2+2HNO3=Ca (NO3) 2+2H2O

    Ca (NO3) 3+Na2CO3=CaCO3+2NaNO3

    CaCO3+2HCL=CaCL2+CO2+H2O