sin37°30' sin7°30' =

+4
Ответы (2)
  1. 18 апреля, 12:22
    0
    sin37°30' sin7°30' = (1/2*[cos30°-cos45°] = (1/2) * [sqrt (3) / 2-sqrt (2) / 2]=

    = (1/4) * [sqrt (3) - sqrt (2) ]
  2. 18 апреля, 14:49
    0
    sin37°30' sin7°30' = (1/2*[cos30°-cos45°] = (1/2) * [sqrt (3) / 2-sqrt (2) / 2]=

    = (1/4) * [sqrt (3) - sqrt (2) ]