Cos 180 (sin 135 tg 60 - cos 135)

+4
Ответы (1)
  1. 7 июня, 07:21
    0
    Cos180 (Sin135tg60 - Cos135) = - 1 * [Sin (90 + 45) * √3 - Cos (90 + 45) ] =

    = - 1 * (√3 Cos45 + Sin45) = - (√3 * √2/2 + √2/2) = - √2/2 (√3 + 1)