I - 2A E - 22OB R - 40 Ом

r - ?

+2
Ответы (2)
  1. 7 июня, 08:00
    0
    E=I*R+I*r

    I*r=E - I*R

    2*r=220-2*40

    2*r=140

    r=70 Om
  2. 7 июня, 10:06
    0
    Решение

    E=I * (R+r)

    E=I*R+I*r

    I*r=E - I*R

    r = (E - I*R) / I

    r = (220-2*40) / 2=70 Ом