D=0,4 см

E=1,5*10^8 Паскаль

F=?

+4
Ответы (1)
  1. 13 февраля, 20:42
    0
    F = D*Е; D=0.4=0.0004 м; значит F = 0.0004 * 1.5 * 10^8 = 4*10^4

    Ответ: 4*10^4