Cu ce este egal volumul unui cub de gheata, daca volumul lui aflat deasupra apei este de 50m3? Densitatea apeieste de 1000kg/m3, iara ghetii de900 kg/m3.

+1
Ответы (1)
  1. 23 июля, 08:26
    0
    V₀ / V = ρ / ρ1 - 1

    V₀ / V = 1000 / 900 - 1

    V₀ / V = 1/9

    V = 9*50 = 450 m³

    Decizia: 450 m³