Дано:

g-10 м/с²

h-25 м

Еп-50 кДж

найти:

m-?

+3
Ответы (1)
  1. 27 июля, 21:20
    0
    Eп=mgh

    50=m*10*25

    50=m*250 (Выразим m)

    m=50/250

    m=0.2 кг.