7^ (x-2) + 38*3^x=7^ (x+1)

+3
Ответы (1)
  1. 12 декабря, 19:36
    0
    7^ (x-2) + 38*3^x=7^ (x+1)

    38*3^x=7^ (x+1) - 7^ (x-2)

    38*3^x=7^ (x-2) * (7^3-1)

    38*3^2*3^ (x-2) = 7^ (x-2) * (343-1)

    342*3^ (x-2) = 7^ (x-2) * 342

    3^ (x-2) = 7^ (x-2)

    (3/7) ^ (x-2) = 1

    x-2=0

    x=2