Sint-cost=1/3 вычислите 9sint cost

+5
Ответы (1)
  1. 1 ноября, 18:24
    0
    (sin-cos) ^2=sin^2-2sincos+cos^2=1-2sincos

    2sintcost=1-1/9

    2sintcost=8/9

    9sintcost=4