Упростите выражение

(X+y) y - (x во второй степени + y) (y-1)

+5
Ответы (1)
  1. 11 августа, 13:55
    0
    Xy+y^2 - (x^2y-x^2+y^2-y) = xy+y^2-x^2y+x^2-y^2+y=xy-x^2y+x^2+y