Упростите выражение:

а) (а-3) (a+2) - (a-1) во второй степени=

б) 3 х (х+8) - (4-х) (4 х+х) =

+4
Ответы (1)
  1. 1 марта, 20:53
    0
    А) (а-3) (a+2) - (a-1) ²=a²-3a+2a-6 - (a²-2a+1) = a²-a-6-a²+2a-1=a-7

    б) 3 х (х+8) - (4-х) (4+х) = 3x²+24x - (16-x²) = 3x²+24x-16+x²=4x²+24x-16=4 (x²+6x-4)