10-x (5 - (6+x)) = x (x+3) - 4x

+1
Ответы (2)
  1. 31 мая, 21:22
    0
    10-х+30+5 х=х*2+3 х-4 х = 10+30=х-5 х+х*2+3 х-4 х
  2. 31 мая, 22:36
    0
    10-5x+6x+x^2=x^2+3x-4x

    6x-5x+x^2-x^2-3x+4x=-10

    2x=-10

    x=-5