2 cos (в квадрате) x-sinx=-1

+1
Ответы (1)
  1. 19 января, 10:46
    0
    2-2sin²x-sinx+1=0

    2sin²x+sinx-3=0

    sinx=a

    2a²+a-3=0

    D=1+24=25

    a1 = (-1-5) / 4=-1,5⇒sinx=-1,5∉[-1; 1]

    a2 = (-1+5) / 4=1⇒sinx=π/2+2πn