Разложите на множители: 28-7y во второй степени

+5
Ответы (1)
  1. 10 октября, 09:01
    0
    28-7 у во второй степени = 7*4-7 у во 2 степени=

    7 (4-у во 2 степени) = 7 (2-у) (2+у)