5 (x-4) + x>=2 (x-2) + x+3

+3
Ответы (1)
  1. 26 апреля, 08:20
    0
    5x-20>=2x-4+3

    5x-20>=2x-1

    5x-2x>=-1+20

    3x>=19

    x>=19/3