Помогите решить

Г) - 3 а/-6 а во 2-ой степени

Е) - ах/-бх

З) 8abc/-6bcd

+4
Ответы (2)
  1. 24 марта, 08:39
    0
    Г) 9 а/-12 а

    е) ах/бх

    з) 64 абс/12bcd
  2. 24 марта, 10:26
    0
    Г) (-3a/-6a) ^2 = (1/2a) ^2=1/4a^2

    Е) - ах/бх = - a/б

    З) 8abc/-6bcd = - 4a/3d