Log₂ ((3, (7) + 3^ (-2) + 0!:9) * √ ((3^ ((5!-6!) * (-1))) : 3^27) + 40*sin30°) =

+4
Ответы (1)
  1. 18 ноября, 23:39
    0
    0!=1

    0!:9=1/9

    3, (7) = 3 + (0,7+0,07+0,007 + ...) = 3 целых 7/9

    log₂ ((3, (7) + 3 ⁻² + 0!:9) = log₂ (3 целых 7/9 + (1/9) + (1/9)) = log₂4=2

    5!-6!=1*3*5 - (2*4*6) = 15-48=-33

    3 ³³: 3²⁷ = 3⁶

    40*sin30°=40 · (1/2) = 20

    log₂ ((3, (7) + 3^ (-2) + 0!:9) * √ ((3^ ((5!-6!) * (-1))) : 3^27) + 40*sin30°) =

    =2 * √ (3⁶+20) = 2√749