Упростите выражения: 2) (x^2 + 4y^2) / x - 2y + 4xy / 2y-x

4) (9a^2 + 4y^2) / 3a - 2y + 12ay / 2y - 3a

6) (a^2 * x^2) + (25y^2) / ax - 5y + 10axy / 5y - ax

+1
Ответы (1)
  1. 2 июля, 22:37
    0
    2) (x²+4y²) / (x-2y) + 4xy / (2y-x) = (x²+4y²) / (x-2y) - 4xy / (x-2y) = (x²-4xy+4y²) / (x-2y) = = (x-2y) ² / (x-2y) = x-2y;

    4) (9a ²+4y²) / (3a-2y) + 12ay / (2y-3a) = (9a²+4y²) / (3a-2y) - 12ay / (3a-2y) = (9a²-2ay+4y²) / (3a-2y) = (3a-2y) ² / (3a-2y) = (3a-2y) $

    6) (a ²x²+25y²) / (ax-5y) + 10axy / (5y-ax) = (a²x²+25y²) / (ax-5y) - 10axy / (ax-5y) = = (a²x²-10axy+25y²) / (ax-5y) = (ax-5y) ² / (ax-5y) = (ax-5y)