Log3² (9x) + log3² (3x) = 1

+4
Ответы (1)
  1. 29 августа, 06:59
    0
    Log3² (9x) + log3² (3x) = 1

    Log3² (9) + 2Log3 (x) * Log3 (9) + Log3² (x) + log3² (3) + 2Log3 (x) * Log3 (3) + Log3² (x) = 1

    2^2+4Log3 (x) + Log3² (x) + 2Log3 (x) + 1²+Log3² (x) = 1

    2Log3² (x) + 6log3 (x) + 4=0

    Log3² (x) + 3log3 (x) + 2=0

    D=9-4*2=1

    Log3 (x) = (-3+1) / 2=-1

    X=1/3

    Log3 (x) = (-3-1) / 2=-2

    X = 1/9