Вычислите: (1-3i) / (1+3i) - (1+3i) / (1-3i)

+2
Ответы (1)
  1. 23 апреля, 18:55
    0
    ((1-3i) ^2 - (1+3i) ^2) / ((1+3i) (1-3i)) = (1-6i+9i^2-1-9i^2-6i) / (1-9i^2) =

    =-12i / (1+9) = - 1,2i