Разложите на множители (х-3) во 2 степени минус 25 х во 2 степени

+2
Ответы (1)
  1. 18 декабря, 03:50
    0
    X^2-10x-25=-x^2-5x-5x-25=--x (x+5) - 5 (x+5) = (x+5) (-x-5)

    9 (5n-4p) ^2-64n^2 = (15n-12p-8n) (15n-12p+8n) = (7n-12p) (23n-12p)