3 * (2-x) ² - (2x²+x-5) * (x-2) + (x⁴+4) * (4-x²)

+3
Ответы (1)
  1. 14 июля, 21:06
    0
    3 * (2-x) ² - (2x²+x-5) * (x-2) + (x⁴+4) * (4-x²) = 3 * (4 - 4x + x^2) - (2x^3 - 4x^2 + x^2 - 2x - 5x + 10) + (4x^4 - x^6 + 16 - 4x^2) = 12 - 12x + 3x^2 - 2x^3 + 4x^2 - x^2 + 2x + 5x - 10 + 4x^4 - x^6 + 16 - 4x^2 = - x^6 + 4x^4 - 2x^3 + 2x^2 - 5x + 18