A) 3 (x-2) - x-1-x+4

b) 3 (x-2) - 1=4x+2

c) 4 (x-2) - 1=5x+5

+4
Ответы (1)
  1. 19 мая, 23:07
    0
    А) 3 (x-2) - x-1-x+4

    3x-6-x-1-x+4=0

    x-3=0

    x=3

    b) 3 (x-2) - 1=4x+2

    3x-6-1-4x-2=0

    -x-9=0

    x+9=0

    x=-9

    c) 4 (x-2) - 1=5x+5

    4x-8-1=5x+5

    4x-8-1-5x-5=0

    -x-14=0

    x+14=0

    x=-14