Раскрыть скобки.

а) (x+3) во 2 степени.

б) (2x-y) во 2 степени.

+5
Ответы (2)
  1. 28 сентября, 13:05
    0
    А) (x+3) ²=x²+2*x*3+3²=x²+6x+9

    б) (2x-y) ² = (2x) ²-2*2x*y+y²=4x²-4xy+y²
  2. 28 сентября, 15:13
    0
    (a+b) ^2=a^2+2ab+b^2

    1) x^2+6x+9

    2) 4x^2-4xy+y^2