Вычислите. (4/7) ^6 * (1 3/4) ^4

+4
Ответы (1)
  1. 24 марта, 15:13
    0
    (4/7) ^6 * (7/4) ^4 = (4/7) ^6 * (4/7^-1) ^4 = (4/7) ^6 * (4/7) ^-4 = (4/7) ^2=16/49.