X * (x-1) / 4 + (x-3) ^2/2 = (4-x) ^2/3-1/3

+1
Ответы (1)
  1. 24 декабря, 07:56
    0
    3x * (x-1) + 6 * (x-3) ²=4 * (4-x) ²-4

    3x²-3x+6x²-36x+54=64-32x+4x²-4

    5x²-7x-6=0

    D=169

    x=2

    x=-0,6