2 (х-1) = 5 х-4 (2 х+1)

помогите решить

+4
Ответы (1)
  1. 29 августа, 14:11
    0
    2 х-2=5 Х-8 Х-4

    2 Х-5 Х+8 Х=2-4

    5 Х=-2

    Х=-2/5

    Х = - 0,4