Решите уравнение:

4-2 (x+3) = 4 (3x-1)

1-x/3 = 2x+6/3 (дробь)

+5
Ответы (2)
  1. 4 мая, 21:00
    0
    4-2 х-6=12 х-4

    -14 х=-2

    Х=2/14
  2. 4 мая, 21:23
    0
    4-2x-6=12x-4

    -2x-12x = - 4-4+6

    -14x = - 2

    X=-2/-14

    X=2 дробь14