А) (a+5) ²=? б) (7-2x) ²=? в) (2x+3y) (2x-3y) = ?

+2
Ответы (1)
  1. 26 ноября, 19:23
    0
    а) (a+5) ² = а² + 10 а + 25

    б) (7-2x) ² = 49 - 28 х + 4 х²

    в) (2x+3y) (2x-3y) = 4 х² - 9 у²