2 (x-3) - 5 (x-7) = 5 - (x+6)

2 (2x-3) - 3 (7-5x) = 4 + (2-x)

3 (2x-1) - 2 (6-3x) = 5 + (4-x)

+2
Ответы (1)
  1. 18 января, 06:57
    0
    2 (x-3) - 5 (x-7) = 5 - (x+6)

    2x-6-5x+35=5-x-6

    2x-5x+x=5-6+6-35

    -2x=-30

    x=-30: (-2)

    x=15

    2 (2x-3) - 3 (7-5x) = 4 + (2-x)

    4x-6-21+15x=4+2-x

    4x+15x+x=4+2+6+21

    20x=33

    x=33/20

    c=1.65