А^{8} * а^{16}

а^{16} * а^{4}

(а^{3}) ^{5}

(2 а) ³

+2
Ответы (1)
  1. 7 ноября, 19:18
    0
    A^8*a^16=a^24; a^16*a^4=a^20; (a^3) ^5=a^15; (2a) ^3=8a^3.