8 н (1+2 н) - (4 н+3) (4 н-3) = 2 н

+3
Ответы (1)
  1. 21 сентября, 07:28
    0
    8n+16n - (16n^2-9) = 2n

    24n-16n^2+9-2n=0

    16n^2-22n-9=0

    D=22^2-4*16*9=484+576=1060