А (а+2) (а-2) - (а-3) (а в квадрате + 3 а + 9)

+2
Ответы (2)
  1. 4 декабря, 12:02
    0
    =a (a^2-4) - (a-3) (a^2+3a+9) =

    a^3-4a-a^3+27=27-4a
  2. 4 декабря, 13:15
    0
    = (a^3-4a) - (a^3-27) = a^3-a^3-4a+27=27-4a