3p (x-4) - p (3x), если p (x) = 4x+2

+5
Ответы (1)
  1. 10 июня, 07:28
    -1
    P (x-4) = 4 (x-4) + 2 = 4x-14

    p (3x) = 4 (3x) + 2 = 12x+2

    3p (x-4) - p (3x) = 3 * (4x-14) - 12x - 2 = - 44