3m (m-2) - 5m (7-m)

Дякую

+4
Ответы (2)
  1. 21 марта, 19:49
    0
    3m (m - 2) - 5m (7 - m) = 3m² - 6m - 35m + 5m² = 8m² - 41m = m (8m - 41)
  2. 21 марта, 21:59
    0
    3m^2-6m-35m+5m^2=8m^2-41m