Calculati sinusul, cosinusul, tangenta : 1) 120. 2) 135. 3) 150.

+4
Ответы (1)
  1. 11 августа, 20:17
    0
    Sin120°=sin (90°+30°) = cos30°=√3/2

    или sin120°=sin (180°-60°) = sin60°=√3/2

    cos120°=cos (90°+30°) = - sin30°=-1/2

    tg120°=tg (90°+30°) = - ctg30°=-√3

    2. sin135°=sin (90°+45°) = sin45°=√2/2

    cos135°=cos (90°+45°) = - sin45°=-√2/2

    tg135°=tg (90°+45°) = - ctg45°=-1

    ctg135°=ctg (90°+45°) = - tg45°=-1

    3. sin150°=sin (90°+60°) = sin60°=√3/2

    cos150°=sin (180°-30°) = sin30°=1/2

    tg150°=tg (90°+60°) = - ctg60°=-1/√3