розкласти многочлени на множник y во 2 степене - 4y+4

+5
Ответы (2)
  1. 27 июля, 22:31
    0
    Решение:

    у²-4 у+4 = (у-2) ²
  2. 27 июля, 23:24
    0
    У^2-4 у+4=0

    Д=16-4*4=0

    х1=х2=4/2=2

    у^2-4 у+4 = (х-2) (х-2)