3^4 х - 3^4 х-1 = 2

буду благодарна

+4
Ответы (2)
  1. 21 апреля, 08:55
    0
    3^4x-3^4x*3^-1=2

    3^4x (1-1/3) = 2

    3^4x=2 / (2/3)

    3^4x=2 * (3/2)

    3^4x=3

    4x=1

    x=1/4

    x=0.25
  2. 21 апреля, 11:27
    0
    Выносим 3^4x за скобки:

    3^4x (1-3^-1) = 2;

    3^4x (1-1/3) = 2;

    3^4x=2 / (2/3) ;

    3^4x=3;

    4x=1;

    x=0,25;

    Ответ: x=0,25