3 (-4 х+1) (х-1) + 2 (6*х-4) (х+3) = 50

5 (2 х+3) (х+2) - 2 (5 х-4) (х-1) = 32

+1
Ответы (1)
  1. 26 августа, 03:47
    0
    3 (-4 х²+4 х+х-1) + 2 (6 х²+18 х-4 х-12) = 50

    -12 х²+12 х+3 х-3+12 х²+36 х-8 х-24=50

    43 х-27=50

    43 х=77

    х=77/43 = 1 34/43

    5 (2 х²+4 х+3 х+6) - 2 (5 х²-5 х-4 х+4) = 32

    10 х²+20 х+15 х+30-10 х²+10 х+8 х-8=32

    53 х+22=32

    53 х=10

    х=10/53