Хелп ми 7*3^ (x+1) - 5^ (x+2) = 3^ (x+4) - 5^ (x+3)

+1
Ответы (1)
  1. 27 марта, 07:01
    0
    7 * 3 ^ (x + 1) - 5 ^ (x + 2) = 3 ^ (x + 4) - 5 ^ (x + 3)

    7 * 3 ^ (x + 1) - 3 ^ (x + 4) = 5 ^ (x + 2) - 5 ^ (x + 3)

    3^x * (7*3 - 81) = 5 ^ x * (25 - 125)

    3 ^ x * (- 60) = 5 ^ x * (- 100)

    3 ^ x : 5 ^ x = (- 100) : (- 60)

    0,6 ^ x = 0,6 ^ - 1

    x = - 1