Упростить выражение:

(-3 х во 2 степени - 2 х) + (-х во 2 степени + 3 х)

7 класс

+1
Ответы (1)
  1. 6 января, 12:02
    0
    (-3 х^2-2 х) + (-х^2+3 х) = - 3 х^2-2 х-х^2+3 х=-4 х^2+х=-x (4x-1)