3 (x-4+3 (2x-5) - x+2 (8-x) = 4x+7

+1
Ответы (1)
  1. 30 марта, 00:54
    0
    3 х-12+6 х-15-х+16-2 х=4 х+7

    8 х-4 х=7+11

    4 х=18

    х=18:4

    х=4,5